פני נהריה לאן?

נהריה נמצאת במקום חיובי עם פיתוח נד"לני אדיר שימשוך אוכלוסייה חזקה לעיר. היזם  והמתווך אבי בן הרוש מסביר בראיון למה כדאי לגור בנהריה, איך לדעתו  יש ליישם בנהריה תוכנית תחבורתית כדי שלא ייווצר חסם עתידי בפיתוח.

נהריה  נמצאת לפני תנופת בנייה גדולה, שלא נראתה כאן עשרות שנים. שינוי משמעותי, מאז הקמת שכונת נהריה הירוקה ושכונת עין שרה החדשה לפני 25 שנה.  בין השנים 2010-2014 נבנו בנהריה כ- 1900 דירות. נכון להיום אלפי יחידות דיור  הופשרו ושווקו  לקבלנים.  מסתמן שהעיר מבססת את מעמדה בעתודות נדל"ן, בעיקר באוכלוסייה חזקה.  בפיתוח של העיר, עם הפנים ל- 2035, כפי שנערכה תוכנית המתאר של נהריה,  תגדל אוכלוסיית העיר וצפויה אף להגיע ל-100=אלף איש.  היזם והמתווך אבי בן הרוש, מתיווך אדיר עונה על שאלות.

 מה מושך לדעתך אנשים לגור בנהריה?

"יש מספר סיבות:  חוף ימה של נהריה, הטבת המס שלמרות שקוצצה באופן משמעותי, עדיין מהווה פרמטר בהגירה החיובית לעיר, פיתוח עתידי של תשתיות כמו ; כביש 6 שייסלל עד מחלף צומת כברי, וערך הקרקע  הגבוה, המציב את נהריה כאחת הערים היקרות להשקעה ותשואה גבוהה.

נהריה נמצאת לפני חתימה על  הסכם גג  מול משרד האוצר, שנועד  כדי לזרז פיתוח מואץ והקמת תשתיות, מוסדות חינוך, מרכזים קהילתיים ומקורות תעסוקה.  לפי התחשיב בענף הנדל"ן, כל 1300 יח"ד שייבנו בממוצע, מצריכים הקמת בית ספר, גני ילדים, מתנ"סים ומרחבים ירוקים.  בנהריה הירוקה יתווספו בקרוב עוד  כ – 170  משפחות, וגידול הדמוגרפי מצריך השקעה רבה בתשתיות. לכן לצד  הבינוי הצפוי חשוב להשקיע בפיתוח תחבורתי: כביש 4, כביש 89, תוכנית תחבורתית למרכז העיר ועורקי כניסה ויציאה מהעיר".

האם מחירי הנדל"ן ירדו לדעתך?

  "ככל שקצב הפיתוח של נהריה יגדל, כך מחירי הנדל"ן יעלו. עדיין נדל"ן מהווה את ההשקעה האטרקטיבית ביותר להשקעה. תוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר משה כחלון היא לא יותר מבועה שתתפוצץ בקרוב.  נכון השוק מסמן כרגע האטה במכירות, ותנודות קלות של ירידות מחירים, אבל זה לא ישפיע  באופן גורף.  כשהמדינה משחררת יותר קרקעות לבנייה, כי יש תחרות בריאה ועדיף שההיצע יעלה על הביקוש.  הדבר בא לידי ביטוי בדרכי השיווק של קבלנים ויזמים המנסים למשוך רוכשים באמצעות מבצעים אטרקטיביים המעוררים תמריץ להתקדם ולרכוש על הנייר דירה חדשה למגורים, ולהמשיך ולחיות בדירתם הקיימת.  כך מתפנות גם דירות יד שנייה למכירה או להשכרה. אם זאת, עדיין יש מחסור בהיצע של דירות 4 חדרים והן זוכות לביקושים גבוהים. בשוק השכירות: כ-35 אחוז ממשקי הבית מתגוררים בשכירות, והתשואה להשכרה בין הגבוהות בארץ ונעה בין 4-5.5 אחוז, בהתאם לאזורים".

אז איפה ייבנו?

"בעיר: מרחוב חניתה ועד המזרקה בשכונת עין שרה  יש כ – 700  יח"ד בבנייה, ביניהם, פרויקטים של התחדשות עירונית עם שלושה מתחמי פינוי בינוי ופרויקטים של תמ"א 38. בשכונת נהריה הירוקה; 110 יח"ד, נהריה הצעירה  בפאתי שכונת  אוסישקין כ- 500  דירות, שכונת אכזיב  החדשה  כ- 850  דירות ועוד תוספת יחידות של בנייה מלונאית. שכונה חדשה בצפון מזרח נהריה: עם 2000  יח"ד דירות שמתוכם נמכרו כ-150 יח"ד.- הקבלנים טרם קיבלו היתרי בנייה.  בנוסף  כ – 1000 דירות ליד האצטדיון כדורגל".